Sťahovanie sa z jedného bytu do druhého je samo osebe stresujúce, no ak máte hypotéku, musíte sa pripraviť na množstvo šedín navyše. Ak ste si byt alebo dom kúpili na hypotéku a teda máte nehnuteľnosť zaťaženú úverom, nemôžete si túto hypotéku len tak (obrazne) zabaliť do krabice spolu s ostatnými vecami a preniesť na nehnuteľnosť, na ktorú máte zálusk.
Najčastejším riešením je predaj nehnuteľnosti, predčasné splatenie úveru a načerpanie novej hypotéky spolu s novou nehnuteľnosťou. Mnohí Slováci si však vzali úvery v časoch, kedy sa úrokové sadzby pohybovali na úrovni okolo jedného percenta a nechcú prísť o výhodné podmienky, ktoré mali vtedy. Takisto sa toto riešenie nemusí oplatiť ľuďom, ktorí medzičasom začali podnikať a úver buď ešte nedostanú a ak aj podnikajú dlhšie, ich príjem sa posudzuje prísnejšie. Ak ale túžite po novom domove, čo je pre vás najvýhodnejšie? Toto sú možnosti.
Najjednoduchšou a najčastejšou možnosťou je predať pôvodný byt a z výťažku splatiť zvyšok hypotéky. Pokiaľ je trhová cena nehnuteľnosti vyššia ako zostatok úveru (čo je pri dnešných cenách takmer vždy), majiteľ bytu môže získať aj určitý zisk, ktorý môže použiť na kúpu novej nehnuteľnosti alebo ako vklad do novej hypotéky. Pri tomto kroku však treba počítať s poplatkom za predčasné splatenie úveru, ak ešte nie ste v období fixácie, prípadne s administratívnymi krokmi ako sú súhlas banky s predajom, kataster a vyrovnanie záložného práva.
Ak ste si úver vzali v čase, kedy boli úroky výhodnejšie, alebo keď ste mali lepší príjem (prípadne ste boli zamestnancom a dnes ste SZČO), nemusí ísť o najlepšiu možnosť. Banka vám nemusí schváliť sumu, ktorú chcete a navyše zaplatíte viac na úrokoch. Platí to aj vtedy, ak si beriete úver vo vyššom veku, banka vám splátky nemusí rozložiť na 30 či 40 rokov.
**