• Úvod
  • Všetky články
  • Reality
  • Hypotéky
  • Úvery
  • Banky
EDA: Platby z rozpočtu EÚ boli vlani ovplyvnené priveľkým počtom chýb

EDA: Platby z rozpočtu EÚ boli vlani ovplyvnené priveľkým počtom chýb

Brusel/Luxemburg 26. októbra (TASR) - Platby z rozpočtu EÚ boli v rozpočtovom roku 2020 ovplyvnené príliš veľkým počtom chýb. Vyplýva z výročnej správy, ktorú v utorok zverejnil Európsky dvor audítorov (EDA).

Audítori vydali záporné stanovisko k výdavkom už druhý rok po sebe. Identifikovali aj riziká a výzvy súvisiace s vykonávaním a správnym riadením finančných prostriedkov EÚ, ktoré boli sprístupnené v reakcii na koronakrízu.

Celková miera nezrovnalostí vo výdavkoch EÚ zostala v roku 2020 stabilná na úrovni 2,7 % (v roku 2019 - 2,7 %). Vlani sa viac než polovica kontrolovaných výdavkov (59 %) považovala za výdavky s vysokým rizikom, čo je ďalší nárast v porovnaní s rokom 2019 (53 %). Pravidlá a kritériá oprávnenosti, ktorými sa riadi tento typ výdavkov, sú zložité, čo spôsobuje väčšiu pravdepodobnosť chýb.

Významná chybovosť ovplyvňuje výdavky s vysokým rizikom v odhadovanej miere 4 % (2019 - 4,9 %). Podobne ako v predchádzajúcom roku audítori dospeli k záveru, že chybovosť v tomto podstatnom type výdavkov je rozšírená, a vydali záporné stanovisko k výdavkom EÚ za rok 2020.

Vlani bolo oznámených šesť prípadov podozrenia z podvodu, ktoré vyplynuli z práce audítorov (v roku 2019 bolo oznámených deväť prípadov). Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) začal vyšetrovanie všetkých z nich.

"Vzhľadom na výzvy, ktorým čelíme, musíme byť ostražitejší, pokiaľ ide o finančné zdravie EÚ. V nasledujúcich siedmich rokoch vynaloží Únia oveľa viac prostriedkov ako v predchádzajúcom programovom období, keď 27 členských štátov sa dohodlo na programe obnovy," pripomenul predseda EDA Klaus-Heiner Lehne v správe pre médiá. To podľa neho so sebou prináša potrebu účinnej kontroly toho, ako nakladá s financiami EÚ, a toho, či sa dosiahli plánované výsledky.

EDA upozornil, že reakcia Únie na koronakrízu bude mať výrazný vplyv na financie EÚ, lebo na obdobie 2021 – 2027 budú kombinované finančné prostriedky vyčlenené z nástroja EÚ budúcej generácie (NGEU) a viacročného finančného rámca (VFR) predstavovať 1,824 bilióna eur. To je takmer dvojnásobok výdavkov v predchádzajúcom sedemročnom období

Audítori uviedli, že členské štáty čerpajú európske štrukturálne a investičné fondy pomalšie, ako sa plánovalo. Do konca roka 2020, posledného roka súčasného sedemročného rozpočtu, bolo vyplatených len 55 % schválených finančných prostriedkov EÚ na obdobie 2014 – 2020. To viedlo k nárastu nesplatených záväzkov, ktoré dosiahli 303,2 miliardy eur ku koncu vlaňajška, čo je ekvivalent takmer dvoch ročných rozpočtov.

V tomto sú značné rozdiely medzi členskými štátmi. Kým Fínsko do konca roka 2020 vyčerpalo 79 % svojich celkových pridelených prostriedkov, tri členské štáty, v ktorých bola miera čerpania najnižšia (Taliansko, Chorvátsko a Španielsko), využili len asi 45 % svojich viazaných súm.

Spojené kráľovstvo vystúpilo z EÚ 1. februára 2020. Audítori uviedli, že k 31. decembru 2020 sa v účtovnej závierke EÚ vykázala suma 47,5 miliardy eur splatná Britániou na základe vzájomných záväzkov stanovených v dohode o vystúpení.

V roku 2020 výdavky EÚ dosiahli 173,3 miliardy eur, čo predstavuje 1,1 % spoločného hrubého národného dôchodku členských štátov EÚ a Spojeného kráľovstva. Najväčší podiel finančných prostriedkov (34,9 %) predstavoval okruh "Prírodné zdroje". Na "Súdržnosť" išlo 34,3 % prostriedkov a na "Konkurencieschopnosť" 13,9 %.

Audítori každoročne kontrolujú príjmy a výdavky EÚ a skúmajú, či je ročná účtovná závierka spoľahlivá a či sú príjmové a výdavkové transakcie v súlade s príslušnými pravidlami na úrovni EÚ a členských štátov.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)
Odkaz na zdroj

Najčítanejší

Ako zistím, či mám záznam v registri dlžníkov?
Ako zistím, či mám záznam v registri... Hypotéky
Šéf spoločnosti Salus Populi sa bráni, povolenie Národnej banky Slovenska nepotrebuje
Šéf spoločnosti Salus Populi sa bráni,... Banky
Umenie na budove Národnej banky Slovenska
Umenie na budove Národnej banky Slovenska Banky
USA navrhujú minimálnu globálnu daň pre firmy na úrovni 15 %
USA navrhujú minimálnu globálnu daň pre... Banky
Európe hrozí ďalšie stratené leto. Tieto krajiny patria medzi najohrozenejšie
Európe hrozí ďalšie stratené leto. Tieto... Banky
Fed výrazne zlepšil odhad tohtoročného vývoja ekonomiky, kľúčovú sadzbu nezmenil
Fed výrazne zlepšil odhad tohtoročného... Banky
Briti uvažujú o vlastnej kryptomene. V čom sa má líšiť od bitcoinu?
Briti uvažujú o vlastnej kryptomene. V čom... Banky
Bilancia Fedu môže do konca roka 2022 vzrásť na 9 biliónov dolárov
Bilancia Fedu môže do konca roka 2022... Banky
© 2025 FinSpravy. Všetky práva vyhradené.
Tento web používa k poskytovaniu služieb a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií.